Jak zawrzeć ubezpieczenie cybernetyczne przy pomocy brokera ubezpieczeniowego?

Często na blogu opisywaliśmy różne ataki hakerskie czy przypadki ujawnienia danych osobowych. Niejednokrotnie też omawialiśmy zakres ubezpieczenia cybernetycznego, szczegółowo wskazując, jakie koszty byłyby możliwe do uzyskania od ubezpieczyciela w zależności od konkretnego zdarzenia szkodowego. Dziś ujawnimy trochę „kuchni”, czyli opiszemy, jak wygląda proces zawarcia ubezpieczenia przy pomocy brokera ubezpieczeniowego.

Aby uzyskać oferty, niezbędne jest wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ryzyka. Ubezpieczyciele pytają zarówno o kwestie ogólne dotyczące przedsiębiorstwa (rodzaj prowadzonej działalności, poziom przychodów, liczbę pracowników), jak i sprawy stricte związane z bezpieczeństwem cybernetycznym (stosowane zabezpieczenia, polityka ochrony danych osobowych, ilość rekordów danych, odnotowane incydenty w danej firmie). Zakładów ubezpieczeń oferujących cyber polisy jest na rynku polskim blisko dziesięć, i niemal każdy ma swój formularz wniosku. Aby uniknąć konieczności wypełniania licznych formularzy, warto skorzystać z usług brokera ubezpieczeniowego, który może posiadać ujednolicony kwestionariusz, akceptowany przez większość ubezpieczycieli na rynku.

Po wypełnieniu wniosku następuje formalne wystąpienie do towarzystw ubezpieczeń z zapytaniem ofertowym. Zapytanie zawiera między innymi szczegółowe informacje dotyczące wnioskowanego zakresu ochrony czy oczekiwanych wariantów sum ubezpieczenia do wyboru. Niekiedy ubezpieczyciele po analizie wniosku mają dodatkowe pytania dotyczące stosowanych zabezpieczeń – wówczas konieczne jest doprecyzowanie pewnych kwestii bądź dodatkowe wyjaśnienia.

Przechodzimy do uzyskania i analizy ofert. Ubezpieczyciele mają różny „apetyt” na ryzyko – niektórzy nie chcą ubezpieczać firmy produkcyjnych, inni branży medycznej, jeszcze kolejni spółek informatycznych. Broker ubezpieczeniowy przejmuje ciężar prowadzenia rozmów i negocjacji z ubezpieczycielami na siebie. Wsparcie profesjonalnego pośrednika okazuje się szczególnie przydatne, gdy przychodzi do porównania ofert. Ubezpieczyciele oferują różne zakresy ubezpieczenia, klauzule dodatkowe, wyłączenia odpowiedzialności, warianty podlimitów, udziałów własnych…trudno się odnaleźć w tym gąszczu pojęć bez pomocy profesjonalnego pośrednika. Broker ubezpieczeniowy wyspecjalizowany na rynku ubezpieczeń cybernetycznych potrafi w przystępny sposób wskazać najważniejsze różnice w ofertach, porównać ich wady, zalety i najważniejsze parametry. Na tej podstawie sporządzana jest rekomendacja brokerska – czyli porada dla klienta, wskazanie dla niego najwłaściwszej umowy ubezpieczenia. Oczywiście rekomendacja nie jest dla klienta wiążąca – to zawsze od decyzji firmy zależy, czy zawrzeć ubezpieczenie, z której oferty skorzystać i w jakim wariancie.

Rola brokera nie kończy się na etapie wyboru oferty i zawarcia polisy. Pośrednik sprawdza poprawność przygotowanego projektu umowy i pilotuje wystawienie polisy przez ubezpieczyciela. Jeżeli zaś dojdzie do szkody, broker ubezpieczeniowy może wspomagać klienta w procesie likwidacji szkody. W zależności od indywidualnych ustaleń, broker zgłasza szkodę, sporządza do ubezpieczyciela pisma, odwołania, uczestniczy w rozmowach i negocjacjach.

Co istotne, za całą opisaną usługę pośrednictwa klient nie musi płacić brokerowi ubezpieczeniowemu. Wynagrodzenie brokera jest zawarte w składce ubezpieczeniowej i uiszczane przez zakład ubezpieczeń.    

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*