Kolejne duże ataki hakerów – czy to już codzienność?

W mediach praktycznie codziennie możemy natknąć się na informacje na temat kolejnych ataków hakerskich. W ostatnich dniach w sieci pojawiły się doniesienia o dwóch dużych wyciekach danych.
Warto zaznaczyć, że skutki każdego, nawet najmniejszego zdarzenia, mogą okazać się bardzo poważne. Hakerzy mogą posługiwać się wykradzionymi danymi do popełniania dalszych przestępstw – wyłudzania pożyczek, kredytów itp.

Jak pisze na swojej stronie tygodnik Wprost (źródło: https://www.wprost.pl/internet/10237967/undefined.html), pierwszy incydent dotyczy klientów amerykańskiej instytucji finansowej Capital One. Jest to przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem kart kredytowych dla banków. Do sieci dostały się dane ponad 100 milionów klientów z USA i ponad 6 milionów z Kanady. Wyciek dotyczy takich informacji jak: numery polis ubezpieczeniowych, numery kont bankowych, historie płatności, limity kredytowe i wyciągi z kont. Okazało się, że podejrzaną o popełnienie tego przestępstwa jest 33-letnia była pracowniczka jednej z firm technologicznych z Seattle. Swoim wyczynem… pochwaliła się na forum internetowym. Została już zatrzymana – grozi jej 5 lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 250 tys. dolarów.

Druga sprawa jest podobna do tej opisywanej powyżej. W sieci pojawiły się dane ponad 23 milionów kart płatniczych, w tym ponad 15 milionów obywateli Stanów Zjednoczonych (źródło: https://www.cyberdefence24.pl/hakerzy-wykradli-dane-z-kart-platniczych-miliony-poszkodowanych). 7 procent dotyczy mieszkańców Wielkiej Brytanii. Jak podkreślają eksperci, dane klientów banków z zamożniejszych państw są dla przestępców „łakomym kąskiem” z uwagi na większe prawdopodobieństwo pozyskania dużych środków. Na czarnym rynku zestaw danych z jednej karty płatniczej można kupić już za pięć dolarów. Do nabycia możliwe jest imię i nazwisko właściciela karty, numer karty, kod zabezpieczający CVV oraz kopię pasków magnetycznych.

Coraz częściej słychać głosy, że posiadanie odpowiednich rozwiązań IT staje się najważniejszą kwestią w prowadzeniu biznesu. Opisywane wyżej zdarzenia dotyczą wielkich korporacji, jednakże praktycznie codziennie możemy znaleźć w mediach informacje na temat ataków przeprowadzanych również na mniejsze podmioty. Warto pomyśleć nad polisą ubezpieczenia cyber, ponieważ zgodnie z powtarzaną przez wiele osób zasadą – „przestępcy są zawsze o krok przed zabezpieczeniami”.  Podkreślamy na każdym kroku, że ubezpieczenie w przypadkach zdarzeń cyber może okazać się niezbędną pomocą dla ubezpieczonego podmiotu.

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*