Czy można ubezpieczyć skutki ataków hakerskich?

Prawie codziennie słyszymy o nowych atakach hakerskich, wyciekach danych osobowych, zablokowanych stronach, a nawet skradzionych tożsamościach w Internecie.

Rynek ubezpieczeniowy wypracował już rozwiązanie, które pozwala ubezpieczyć się od skutków ataków hakerskich – ubezpieczenie Cyber.

Ubezpieczenie Cyber nie zmniejszy ryzyka i nie sprawi, że hakerzy przestaną interesować się naszą firmą, ale może pokryć koszty powstałe w wyniku incydentu informatycznego.

Skutki ataku hakerów mogą mieć bardzo szerokie spektrum, przewidzenie wszystkich nie jest możliwe, ale większość można objąć ubezpieczeniem CYBER.

W przypadku wstrzymania działalności firmy –ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z tytułu utraconego zysku, pokrycie kosztów dodatkowych (wynajmu urządzeń, kosztów usług osób trzecich czy dodatkowych kosztów personalnych).

Gdy dojdzie od ujawnienia danych osobowych – z polisy zostaną pokryte koszty poinformowania osób, których dane zostały ujawnione, oraz organu regulacyjnego. A gdy organ regulacyjny (GIODO) rozpocznie postępowania kontrolne lub wyjaśniające związane z naruszeniem ochrony danych osobowych, pokryje koszty obrony prawnej, a nawet nałożonej przez GIOGO kary administracyjnej.

Jeżeli osoby, których dane zostaną ujawnione wystąpią z roszczeniami odszkodowawczymi ubezpieczenie pokryje nie tylko koszty postępowania sądowego ale również wartość zwartych ugód lub zasądzonych odszkodowań. Bez wątpienia taki obrót sprawy poważnie nadszarpnie wizerunkiem przedsiębiorstwa. W takich przypadkach niezbędna może okazać się pomoc specjalistów PR, których wynagrodzenie będzie także pokryte z ubezpieczenia

 • W przypadku wymuszenia, żądania okupu – pokrycie kosztów wymuszenia lub okupu, wsparcie informatyków śledczych,
 • W przypadku utraty danych – pokrycie kosztów odtworzenia danych.

Jak ubezpieczyć się od ataków hakerskich? Towarzystwa Ubezpieczeniowe wymagają wypełnienia formularza ryzyka, w którym padają pytania dotyczące stosowanych zabezpieczeń informatycznych, polityki w zakresie ochrony danych osobowych czy dotychczasowych incydentów.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą Państwu w procesie uzyskania ofert na ubezpieczenie Cyber.

Udostępnij znajomym

5 komentarzy

 1. Ciekawe jakie kwoty są w chwili obecnej dostępne. Pewien czas temu w firmie zastanawialiśmy się nad ubezpieczeniem od ataku hakerskiego. Stawki które uzyskaliśmy od towarzystwa były śmieszne.

 2. Panie Macieju.
  Chętnie zapoznam się z Pana doświadczeniem w poszukiwania ofert na ubezpieczenie i postaram się pomóc, jednak nie wiem o jakim okresie Pan pisze i jakie stawki uważa Pan za śmieszne 🙂
  Teraz na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, mniej lub bardziej dopasowanych do potrzeb, a dostępne sumy ubezpieczenia to nawet kilkadziesiąt milionów złotych.
  Jeśli jest Pan zainteresowany poznaniem szczegółów proszę o wiadomość na adres: adam.kujawiak@mentor.pl
  Życzę bezpiecznego dnia i zapraszam do kontaktu
  Adam Kujawiak

 3. Jestem ciekaw jak wygląda szacowanie i wypłata odszkodowania.

 4. Proszę o kontakt. Mam zamiar ubezpieczyć firmę od ryzyk cybernetycznych. W chwili obecnej warunki jakie otrzymałem od Hestii nie są do zaakceptowania.

 5. Ubezpieczam właśnie firmę od ataków hakerskich. Poziom ludzi oferujących ubezpieczenie cyber jest bardzo słaby. Nie znają odpowiedzi na moje pytania. Proszę o kontakt może tu uzyskam bardziej konkretne odpowiedzi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*