UODO nakłada kolejną karę

Po pierwszej, milionowej karze Prezes Urzędu Ochrony Danych osobowych wydał decyzję nakładającą kolejną. Tym razem mowa o niższej kwocie, bo wynoszącej dokładnie 55 750,50 złotych. Ukarany został jeden z piłkarskich związków za ujawnienie danych osobowych.

W przedmiotowej sprawie związek piłkarski na stronie internetowej zamieszczał dane osób, które otrzymywały licencję na prowadzenie spotkań jako sędziowie piłkarscy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że publikowane były także, poza imionami i nazwiskami, ich numery PESEL. Urząd stwierdził, że brak jest podstaw prawnych do publikowania takich danych osobowych oraz że administrator stwarzał potencjalne ryzyko bezpodstawnego wykorzystywania tych danych przez osoby trzecie. W wydanym na stronie urzędu komunikacie czytamy, iż dane te mogły posłużyć do podszycia się i na przykład uzyskania pożyczki czy innego zobowiązania.

Co ciekawe, związek sam zgłosił naruszenie danych osobowych do urzędu. W toku postępowania okazało się, że sprawa dotyczy 585 sędziów. Urząd, ustalając wysokość kary, brał pod uwagę długość trwania naruszenia (od 2015 do 2018 roku) oraz to, że naruszenie miało poważny charakter. Równocześnie wskazał na okoliczności łagodzące – dobra współpraca z organem oraz brak dowodów na powstanie szkód po stronie osób, których dane zostały naruszone.

Przypominamy, że w takich sytuacjach ubezpieczenie cybernetyczne może nieść nieodzowną pomoc w przypadku kontroli organu oraz nałożenia kary czy potrzeby notyfikacji. Ryzyko ponoszenia kosztów z tym związanych może być przeniesione na ubezpieczyciela.

Wszystkie decyzje Urzędu Ochrony Danych Osobowych można znaleźć w tym miejscu: https://uodo.gov.pl/pl/129.

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*