WSA uchyla pierwszą finansową karę PUODO

Pierwsza w historii kara nałożona przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Poinformował o tym, za pośrednictwem mediów społecznościowych, dr Maciej Kawecki.

Przypomnijmy, w marcu bieżącego roku PUODO nałożył karę finansową na spółkę Bisnode w wysokości 1 mln złotych za niespełnienie wynikających z RODO obowiązków informacyjnych wobec podmiotów, których dane zostały pozyskane i przetwarzane z bazy CEIDG. Prezes Urzędu stwierdził, że firma zobowiązana była dotrzeć z informacją do każdej osoby prowadzącej działalność zarejestrowaną w CEIDG. Spółka nie zgodziła się z tą argumentacją, twierdząc, że dokonanie takiej czynności wiązałoby się z nadmiernym wysiłkiem, ponieważ w większości przypadków posiadała jedynie adres podmiotu. Zgodnie z wyliczeniami, samo wysłanie zwykłych listów kosztowałoby firmę 22 mln złotych.

Sąd w wyroku stwierdził, że Bisnode powinno przynajmniej podjąć próbę zawiadomienia poszczególnych osób. WSA zauważył, iż nie można postawić znaku równości pomiędzy niewspółmiernie dużym wysiłkiem, a potencjalnymi wysokimi kosztami. Ponadto podkreślony został fakt, że obowiązku informacyjnego nie trzeba spełniać wobec tych, którzy nie prowadzą już działalności gospodarczej. Uchylając karę, sąd argumentował, że kara jest nieproporcjonalna, ponieważ odnosiła się do braku powiadomienia osób, które zakończyły już działalność gospodarczą.

W zakresie ubezpieczenia cyber znajdują się koszty pomocy prawnej w postępowaniu administracyjnym przed PUODO oraz koszty obrony w postępowaniu sądowym. Drugim ważnym aspektem ochrony jest pokrycie prawomocnie orzeczonych kar administracyjnych. Oczywiście to, czy dany przypadek może podlegać ochronie polisy cyber, każdorazowo oceniane jest indywidualnie po zapoznaniu się ze szczegółami sprawy.

Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*