Ransomware

Na czym polega zagrożenie?

Ransomware to oprogramowanie, które ogranicza dostęp do systemu komputerowego i wymaga zapłacenia okupu w celu jego odblokowania. Samo słowo pochodzi od wyrazów ransom (ang. okup) i software (ang. oprogramowanie). Ransomware nie kradnie danych z komputera, tylko je szyfruje, w skutek czego nie mamy możliwość korzystania z komputera. Niechciane oprogramowanie może dostać się na urządzenie za pośrednictwem pobranego pliku, wiadomości tekstowej, przeglądarki, odwiedzenia zainfekowanej strony.

Oprogramowanie blokuje działalność stacji roboczej, jednocześnie wyświetlając na nim obraz żądający zapłaty okupu. Obraz ten przekazuje najczęściej warunki odzyskania dostępu do komputera, niekiedy podszywając się pod jednostki administracji publicznej (np. policję, służby specjalne, organy regulacyjne).

Według raportu firmy F-Secure liczba ataków ransomware w 2017 r. wzrosła o 415% w porównaniu do roku poprzedniego! Najgłośniejsze ataki ostatnich lat to WannaCry, BadRabbit i NonPetya, które zebrały żniwo w wielu krajach na całym świecie.

Jak ustrzec się przed ransomware?

Przede wszystkim – zachowując ostrożność i zdrowy rozsądek. Nie otwierać podejrzanych załączników, nie klikać w linki do nieznanych stron, unikać portali o złej reputacji. Niezbędny jest program antywirusowy, regularnie aktualizowany, a także praca na systemie operacyjnym posiadającym wsparcie producenta (uwaga na systemy Windows XP i starsze – nie są do nich tworzone kolejne aktualizacje!).

Ubezpieczenie cyber

Czy ubezpieczenie cyber przewiduje ochronę w przypadku incydentów ransomware? Jak najbardziej tak. W pierwszej kolejności z polisy mogą zostać zwrócone koszty działania informatyków śledczych, którzy próbują odblokować stacje robocze, weryfikują zagrożenie, sprawdzają, którędy wirus dostał się do systemu i czy wyrządził kolejne szkody (wyciek danych, skasowanie plików). Co istotne, z samej polisy mogą być pokryte koszty samego okupu hakerskiego. Jeżeli atak dotyczył przedsiębiorstwa, objęty ochroną może być także utracony zysk na skutek przestoju w działalności.

Po szczegółowe informacje, jak działa ubezpieczenie cyber, zapraszam do kontaktu z naszymi specjalistami: https://www.mentor.pl/_255,cyber_risk

Udostępnij znajomym

1 komentarz

  1. Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy Małgorzacie Falskiej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*