Rynek ubezpieczeń cybernetycznych znacznie się rozwinie – Raport Howden 05.07.2023 r.

Prognoza wzrostu rynku ubezpieczeń cybernetycznych

Howden to międzynarodowa firma świadcząca usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego, zarządzania ryzykiem i doradztwa w zakresie szkód na całym świecie. Prognozy opublikowane przez firmę 5 lipca 2023 roku wskazują na prawdopodobieństwo znacznego wzrostu rynku ubezpieczeń cybernetycznych w następnych latach. Jednakże, aby osiągnąć zakładany rozwój, rynek ubezpieczeń cyber powinien usprawnić dystrybucję, zarządzanie ryzykiem i podjąć działania celem przyciągnięcia kapitału, podaje Howden.

W roku 2021 roku składki na ubezpieczenia cybernetyczne wyniosły 10-11 miliardów USD i wzrosły do 12 miliardów USD w roku 2022. Howden zaprognozował wzrost do około 50 miliardów w roku 2030, biorąc pod uwagę rozwój cyberprzestępczości i zwiększonej konkurencji na rynku. Według Howdena, przyszły wzrost może być osiągnięty m.in. dzięki penetracji nowych rynków, przeciwdziałaniu ryzyku systemowemu i zwiększaniu dostępnego kapitału.

Ataki ransomware dominują wśród ataków cybernetycznych

Z analiz Howden opartych na danych z NCC Group, wynika że w maju 2023 roku odnotowano 48% więcej ataków ransomware niż w tożsamym okresie poprzedniego roku, jednak, co warte podkreślenia, nie towarzyszył temu wzrost zgłaszanych szkód. Wskazuje to na skuteczność kontroli ryzyka w firmach, co skutkuje możliwością uzyskania korzystniejszych cen i warunków dla ubezpieczających. Pozwala to sądzić, że rynek ubezpieczeń cybernetycznych stoi przed ogromną szansą na rozwój.

Ponadto broker Howden poinformował w raporcie o spadku stawek ubezpieczeń cybernetycznych o 10% w czerwcu w porównaniu z rokiem poprzednim. Odwrócenie gwałtownych wzrostów jest spowodowane zmniejszeniem liczby roszczeń. Firma podkreśliła, że stawki ubezpieczeń cybernetycznych wzrosły dwukrotnie w roku 2021 podczas pandemii COVID-19, głównie z powodu licznych szkód spowodowanych atakami ransomware. Dodatkowo w raporcie zaznacza się, że liczba tych samych ataków spadła o 20% w roku 2022 po rozpoczęciu konfliktu między Rosją a Ukrainą, ponieważ hakerzy z tych krajów skupili się głównie na pozyskiwaniu danych wojskowych.

Działalność cyberprzestępcza w kontekście wojny na Ukrainie

Howden, powołując się m.in. na dane Microsoftu opisujące sektory atakowane przez rosyjskich hakerów, zauważa, że wojna na Ukrainie dała podwaliny dla nowych działań cyberprzestępczych. Rosyjska aktywność cybernetyczna nie spowodowała jednak wzrostu ataków hakerskich wymierzonych w Państwa zachodu.  Wyjątek stanowią  kraje znajdujące się w bliskim sąsiedztwie strefy konfliktu, w szczególności Polska. Obawy, że cyberataki mogą rozprzestrzenić się poza strefę konfliktu lub wywołać reakcję NATO, jeśli zostaną uznane za akt wojny, jak dotąd ograniczały cybernetyczne ambicje Rosji. Według Microsoftu, do którego odnosi się Howden, ofiarami ataków cybernetycznych padały głównie sektory rządowe, IT, energetyczne i edukacyjne. Do najczęściej atakowanych krajów należały Stany Zjednoczone, Polska, Wielka Brytania, Litwa oraz Łotwa. Wiele z tych działań miało stosunkowo niski poziom niebezpieczeństwa i polegały głównie na rekonesansie oraz eksfiltracji danych.

W ostatnich latach zwiększona działalność cyberprzestępcza rzutowała na natężenie uwagi na ryzyko wśród ubezpieczycieli. Przedsiębiorstwa na całym świecie traktują obszar cyberprzestrzeni jako jedno z najważniejszych zagrożeń w ramach prowadzonej działalności. Przyspieszony proces cyfryzacji, który miał miejsce w czasie pandemii Covid-19, doprowadził do zwiększonych liczb ataków, z czym musiały mierzyć się firmy w ubiegłych latach, co podkreśla raport Howdena. Po znacznym wzroście liczby roszczeń w latach 2020 i 2021, warunki zaczęły się stabilizować w ubiegłym roku, a stosowane przez firmy solidniejsze mechanizmy kontroli ryzyka odstraszały lub łagodziły ataki. Zmniejszenie liczby zgłaszanych szkód w ostatnim czasie skutkuje poprawą rentowności ubezpieczycieli w linii ubezpieczeń cyber. Stwarza to okazję do wzrostu omawianego segmentu ubezpieczeń w najbliższej przyszłości.

Pełny raport dostępny jest na stronie Howdena w linku poniżej:

Raport: https://www.howdengroup.com/sites/g/files/mwfley566/files/2023-07/9100%20Cyber%20Report%20June%2023%20v04.pdf

Autorzy:
Bruno Kaczyński
Rafał Goszczycki

https://www.howdengroup.com/news-insights/howden-predicts-global-cyber-insurance-premiums-could-exceed-usd-50-billion-by-2030
Udostępnij znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz używać tych HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*