Spiceworks: 38% firm posiada ubezpieczenie cybernetyczne
Bezpieczeństwo cybernetyczne staje się kluczowym zagadnieniem w prowadzeniu działalności w XXI wieku. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez firmę Spiceworks (https://community.spiceworks.com/blog/3166-data-snapshot-how-common-is-cyber-insurance-in-the-workplace) na 581 podmiotach z Europy oraz Ameryki Północnej. Firmy zapytano o ich wiedzę na temat ubezpieczenia cybernetycznego – między innymi o to, czy posiadają polisę, jak długo oraz z jakim limitem.
Według wniosków zawartych w opracowaniu 38% badanych firm zawarło polisę cyber. Większość podmiotów wciąż nie zdecydowało się na ubezpieczenie, jednakże 11% zapewnia, że zawrze umowę w ciągu najbliższych dwóch lat. Eksperci podkreślają, że liczba wystawionych polis z roku na rok rośnie, co jest rezultatem wzrastającej świadomości zagrożenia cybernetycznego oraz nowych regulacji prawnych czy branżowych, w tym RODO.
Ciekawie wyglądają informacje dotyczące czasu, od kiedy firmy posiadają polisę:
– 32% organizacji pierwszą polisę zawarło 3-4 lata przed badaniem,
– 27% – 1-2 lata,
– 18% – mniej niż rok.
Na jakie sumy gwarancyjne, czyli kwoty do których wysokości odpowiadają ubezpieczyciele, najczęściej zawierane są polisy? Najwięcej, bo 52% ankietowanych firm posiada ubezpieczenie z limitem pomiędzy 1 a 5 milionów dolarów. Z kolei 19% przedsiębiorstw deklaruje, że suma gwarancyjna na ich polisach oscyluje między 6 a 10 milionów.
Na rynku ubezpieczeń obserwuje się wzrost zainteresowania wśród podmiotów gospodarczych zawarciem ubezpieczenia cybernetycznego. Firmy zaczynają doceniać szeroki zakres tego produktu, który stanowi niezbędną pierwszą pomoc w przypadku wystąpienia incydentu cybernetycznego. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel pokrywa takie koszty jak: wynajęcie informatyków śledczych badających źródło ataku, koszty powiadomienia o wycieku danych, koszty odzyskania utraconych danych, koszty kar administracyjnych.