Ransomware paraliżuje miasto
W naszych artykułach niejednokrotnie podkreślaliśmy, że ofiarą ataku hakerskiego może zostać nie tylko podmiot prywatny, ale również organ administracji rządowej czy samorządowej. Przestępcy coraz częściej obierają za cel systemy władz administracyjnych, uznając je za słabo zabezpieczone.
Do ciekawego przypadku doszło niedawno w amerykańskim mieście Baltimore. Miejscowość została dotknięta atakiem cybernetycznym, który zablokował poprawne funkcjonowanie systemów komputerowych urzędów na prawie trzy tygodnie. Zdarzenie należało do tzw. typu Ransomware, czyli oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu bądź uniemożliwia odczyt danych. Przestępcy zablokowali dostęp do około dziesięciu tysięcy komputerów. Chcieli także uzyskać okup w wysokości 100 tys. dolarów w bitcoinach w zamian za możliwość przywrócenia poprawnego działania systemów.
Opisywany atak to dla miasta prawdziwa katastrofa. Został utracony dostęp m.in. do miejskiego monitoringu. Sprawa jest więc bardzo poważna i dotyka nie tylko urzędników, ale też wszystkich obywateli zamieszkujących Baltimore. Zapewne wydłużył się czas oczekiwania na „załatwienie” spraw urzędowych. Niewykluczone, że mogło także dojść do zmniejszenia stanu bezpieczeństwa na terenie miasta.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że podobne ataki będą mieć miejsce także w Polsce. Organy samorządowe przetwarzają miliony danych osobowych obywateli. Są one niezwykle cenne dla przestępców, którzy mogą na nich zarabiać na tzw. „czarnym rynku”. W związku z tym pragniemy przypomnieć, że ubezpieczenie cyber dedykowane jest również samorządom. Zakres ubezpieczenia jest niezwykle szeroki i może okazać się kluczowym wsparciem w razie zdarzenia cybernetycznego. Dzięki zawarciu takiej umowy, ubezpieczony podmiot otrzymuje ochronę m.in. na wypadek ataku hakerskiego, roszczeń wynikających z wycieku danych czy pokrycia kosztów notyfikacji.
Zachęcamy do kontaktu z nami w sprawie ubezpieczenia cybernetycznego.